Zrzucanie wagi ciała na wodzie przed walką oraz zawodami - MMA Boks Muay Thai K1 i.t.d

   Decydując się na zrzucenie wagi ciała na wodzie przed zawodami powinniśmy zrobić zestawienie zysków, strat oraz czy ta metoda jest dla nas odpowiednia. Naturalnie możemy powiedzieć, że jest to metoda do walk zawodowych, gdzie  ważenie zawodników odbywa się minimum 24 godziny przed walką. Radykalne redukcja wagi bez kontroli często nie przynosi pożądanych efektów czyli przewagi fizycznej nad przeciwnikiem i może prowadzić do znacznego obniżenia siły, wytrzymałości oraz szybkości co w konsekwencji przyczyni się do naszej porażki. Odradzam duże zrzucanie wagi w krótkim czasie osobom, które maja walkę w dzień ważenia lub uczestniczą w turnieju kilkudniowym, gdzie ważenie odbywa się codziennie. Dla tych osób zalecałbym zmniejszenie tkanki tłuszczowej w dłuższej perspektywie czasowej poprzez odpowiednią redukcję kalorii.
Jednak dzisiaj chcemy skupić się na redukcji masy ciała poprzez usunięcie pewnej ilości wody z naszego organizmu. Pamiętajmy zdrowy rozsądek jest najważniejszy, gdyż zbyt duże zrzucenie wagi na wodzie może mieć odwrotny skutek do zamierzonego. Przyjmujemy, że bezpieczny poziom redukcji wody jest do 5% masy naszego ciała natomiast przy większym zrzucaniu np: 10% mogą pojawić się skutki uboczne takie jak bóle głowy, duże osłabienie, spadki elektrolitów, które są bardzo ważne dla naszego organizmu. Dodatkowo przy zrzucaniu dużej ilości wody nasze serce jest znacznie bardziej obciążone, gdyż zwiększa się gęstość krwi.
Nasz organizm podczas redukcji wody jest bardzo obciążony tak więc w tym okresie nie powinniśmy go dodatkowo mocno eksploatować  poprzez niepotrzebne ciężkie treningi. W czasie tego procesu ważnym elementem jest jak najwydajniejsza regeneracja oraz wysypianie się, aby nasza gospodarka hormonalna była w jak najlepszej kondycji.
Proces zrzucania wody zaczynamy 5 dni przed dniem ważenie czyli jeśli ważenie wypada w piątek cały proces redukcji wody zaczynamy od niedzieli. W pierwszej kolejności musimy doładować dużą ilość wody, a następnie zredukować ją oraz ograniczamy do minimum ilość spożywanego sodu (w naszym przypadku sól) co spowoduje nawet podczas zredukowanie spożywanej wody dalsze jej usuwanie z organizmu. W pierwszej fazie nawadniania możemy stosować sód jednak w czasie redukcji wody usuwamy go z naszego jadłospisu.

Dzień 1:
 Przyjmujemy od 7-9L wody w zależności od wagi ciała (nasz zawodnik przyjmuje 8L)

Dzień 2:
 Redukujemy wodę o połowę czyli w naszym przypadku 4 litry

Dzień 3
 Powtarzamy ilość wody z dnia poprzedniego czyli 4 litrów

Dzień 4
Redukujemy wodę o połowę do 2 litrów

Dzień 5
Spożywamy poniżej 1 litra

Dzień ważenia:
Nie przyjmujemy wody aż do ważenia chyba, że nasza waga pozwala na drobne łyczki. Do tego momentu możemy płukać sobie usta woda co pozwala nam jakoś przetrwać poczuci suchości w ustach 

 W tym okresie pijemy wodę nisko mineralizowaną rozkładając jej spożycie na cały dzień oraz przechodzimy na dietę białkowo - tłuszczową przy 3 posiłkach dziennie i jednoczesnej redukcji węglowodanów do minimum. Jednak nie możemy zapomnieć że nasz mózg do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje od 30 - 50 g węglowodanów. Tak więc przyjmujemy, że musimy dostarczyć naszemu organizmowi 50g węglowodanów, natomiast staramy się tej wartości nie przekraczać. Usuwamy z naszego jadłospisu cukry, skrobię, owoce. Pamiętajmy 1g węglowodanów absorbuje ok. 3g wody. Węglowodany dobrze jest pozyskiwać z warzyw, które posiadają mało kalorii a dodatkowo dostarczają witamin i powodują uczucie sytości.  Ilość białek i tłuszczy według uznania jednak pamiętajmy o nie przejadaniu się, gdyż nadmiar pożywienia może zalegać w naszych jelitach
Wystrzegamy się wszelkich produktów wysoko przetworzonych, w których znajduje się duża ilość soli np: ketchup, musztarda, konserwy, kiełbasy, wędliny i.t.p. Staramy się w razie możliwości przygotowywać posiłki samemu.
W razie problemów z utratą wody możemy sięgnąć po naturalne diuretyki jak na przykład:
mącznica lekarska, pokrzywa, pietruszka, skrzyp, koper włoski czy mniszek lekarski. Omijajcie szerokim łukiem mocne diuretyki chyba, że  jesteście zawodnikami KSW czy UFC i macie do opieki sztab profesjonalistów. Świetną opcją jest pietruszka, która dodatkowo nadaje walorów smakowych do jakże jałowych w smaku potraw pozbawionych soli.
Chcąc szybciej pozbyć się wody lub widzimy, że możemy nie zmieścić się w limicie wagowym stosujemy gorące kąpiele i saunę jednak w ostatniej fazie zrzucania gdy widzimy, że zrzucanie wagi może nam się nie udać. Większy nacisk jednak nakładamy na gorące kąpiele. Pamiętajmy jednak, że kąpiele powinny być przeprowadzane pod kontrolą innych osób. Zdarzają się podczas kąpieli zasłabnięcia co może prowadzić nawet do utonięcia. Kąpiele są bardzo ciężkie i obciążające organizm jednocześnie bardzo pomocne przy wypoceniu wody. W razie potrzeby możemy posiłkować się sauną, w której możemy zwiększać potliwość przez udrożnienie porów skóry np: za pomocą plastikowej karty. Poza gorącymi kąpielami i sauną w dalszej części dnia bardziej skupiamy się na wychładzaniu organizmu dzięki czemu nasz organizm będzie lepiej znosił mniejszą ilość sodu w organizmie oraz zmniejszy się możliwość wystąpienia przegrzania.
Pamiętajmy o ciągłej kontroli wagi ciała, gdyż może się zdarzyć u nas utrata wagi tak dobra, że nie będą potrzebne dodatkowe zabiegi na przykład w postaci sauny.
W następnym artykule napiszę jak szybko i optymalnie nawodnić i naładować zasoby glikogenu elektrolitów tak abyśmy w walce nie mieli problemów.

Poniżej link go opisu jak uzupełnić elektrolity i wodę przed walką po dużym odwodnieniu organizmu:
https://oldfajter.blogspot.com/2019/02/nawodnienie-uzupenienie-glikogenu-oraz.html

Oldfajter

Komentarze