Bandaże owijki taśmy bokserskie - jakie wybrać i czym się kierować

   Nazewnictwo jest bardzo szerokie owijki, bandaże taśmy bokserskie. Spotkałem się z tyloma dziwnymi nazwami jak: tasiemki nakładki na dłonie czy "coś takiego do owijania rąk. Jak to zwał tak to zwał, ale najważniejsze żeby spełniały swoje zadanie czyli ochronę nadgarstków, śródręcza i kciuka.
Wydaje Ci się, że tylko ty masz problem z doborem bandaży bokserskich, co jednak jest nieprawdą. Spotykam zawodników sportów walki mających również takie dylematy. Ja się tobie i im nie dziwię ponieważ mógłbym mieć taką samą "zagwozdkę". Dlatego opiszę parę rodzajów jakie występują  na  rynku i to ty zdecydujesz, które powinny być dla ciebie najlepsze.
  Wybór na pewno nie będzie łatwy ale wierzę, że dokonasz go właściwie gdyż mądrość jest po twojej stronie.
1. Zaczynam od najbardziej podstawowych owijek bawełnianych (meksykańskich). Cechuje je najwyższa trwałość jednak coraz rzadziej są stosowane, gdyż wymagają dużej wprawy w zakładaniu. Nieprawidłowe założenie powoduje luzowanie się bandaży co zmniejsza jednocześnie skuteczność ochrony dłoni. Zaletą ich jest łatwość prania jednak trzeba zwrócić uwagę, aby rzep nie uszkodził innych  rzeczy pranych

2. Owijki bawełniane elastyczne (z elastanem). Prawdopodobnie najbardziej popularne, gdyż dzięki swojej elastyczności lepiej przylegają do dłoni. Przy zakładaniu trzeba jednak zwrócić uwagę czy nie są za mocno zaciągnięte co może powodować ból i zatrzymanie krążenia w palcach. Łatwym testem czy nie za mocno zawiązaliśmy bandaże jest rozprostowanie i złożenie pięści. Jeśli możemy  swobodnie wykonać tą czynność możemy uznać, że zawiązałeś owijki prawidłowo.
W przypadku owijek elastycznych także możemy użyć pralki w celu ich wyprania.

3. Bandaże żelowe bokserskie (z wkładką żelową) i tu zaczynamy być zdezorientowani totalnie. mnogość rozwiązań i patentów może doprowadzić każdego do bólu głowy. Jednak decydując się na owijki zwane żelowymi prawdopodobnie najlepszym wyborem będą te z z dodatkowym bandażem do owijania dłoni. Dzięki dodatkowym 2,5 metrom owijki możemy zabezpieczyć kciuk i nadgarstek, które są bardzo narażone na urazy podczas uderzania.
Na rynku możemy znaleźć różne odmiany "gel inner gloves". Niektórzy chronicznie :) nie lubią taśm bokserskich i szukają rozwiązań które zaoszczędzą im czas. Jest to indywidualna sprawa każdego z nas. Wykorzystanie ich na pewno spowoduje skrócenie czasu przygotowania dłoni pod rękawice bokserskie czy też mma. Jestem jednak zwolennikiem dobrej ochrony dłoni podczas uderzania i jeśli chcesz używać bandaży żelowych warto zaopatrzyć się w nie z dodatkową taśmą około 2m lub 2,5m. Wkładki żelowe fajnie absorbują wstrząsy powstające podczas uderzania jednak nie zapominajmy o ochronie śródręcza i kciuków.


A co z długością owijek bokserskich jaka dla mnie będzie najlepsza? Na pewno nasuwa ci się takie pytanie. Odpowiedź jest bardzo prosta: bandaży nigdy nie ma za długich :))
Możemy jednak dobrać je pod kontem moich osobistych spostrzeżeń
  • 2,5m do 3m - jest to długość, która powinna wystarczyć dzieciom i kobietom o małych dłoniach. Można tę długość używać np. jako ochrona pod rękawice MMA 
  • 3,5m do 4m - prawdopodobnie najbardziej optymalna długość, która powinna w wystarczającym stopniu zabezpieczyć dłoń przed urazami.
  • 4,5m lub więcej - dla tych, którym zawsze brakuje 0,5m lub 1m owijki ;)) Na pewno w wystarczający sposób zabezpieczycie swoja dłoń.
Pamiętaj bandaż bokserski to nie tylko ochrona dłoni przed urazami, ale również ochrona rękawic bokserskich przed nieuniknionym - czyli niepożądanym zapachem wydzielającym się z twoich rękawic. Dzięki temu, że mamy owinięte dłonie znaczna część potu zostaje wchłonięta w owijki, które łatwo możemy wyprać nawet w pralce.

Old fajter


Komentarze

Prześlij komentarz