Jaki wybrać ochraniacz głowy - kask bokserski

Chroniąc różne części ciała podczas treningów czy sparingów w sportach walki często zapominamy, a nawet ignorujemy ochronę naszej najcenniejszej części ciała ;D czyli głowy. Sam nie raz w żartach podczas sparingów mówiłem, że tylko "baby noszą kaski" (bez urazy dla kobiet ta dygresja dobrze działa na facetów). Kaski bokserskie możemy podzielić na turniejowe, gdzie część policzkowa i podbródek są odsłonięte oraz sparingowe posiadające dodatkową ochronę na podbródek i część twarzy. Oczywiście istnieją na rynku kaski z kratką czy maską, które chronią dodatkowo całą część naszej twarzy co może być atutem dla osób trenujących krav maga, pracujących w biurach lub małych dzieci. Jednak w myśl powiedzenia jak cię nie zaboli to się nie nauczysz ominę tą część ochraniaczy głowy.
Bardziej warto skupić się na kaskach sparingowych, które można używać do wszystkich sportów walki, gdzie wyprowadzane są ciosy ręką lub noga na głowę. Przy wyborze kasku warto sugerować się marką producenta sprzętu. Oczywiście nie jest to reguła, ale wiodące marki producentów sprzętu do mma, muay thai, k1, kick boxingu etc maja lepsze możliwości doboru odpowiednich komponentów do wytwarzania sprzętu oraz infrastrukturę do badań i ulepszania. Nie zawsze markowy i dobry sprzęt musi być drogi przykładem  naprawdę dobrej jakości i ceny są ochraniacze głowy marki RingHorns model Charger. Jest to marka mojego ulubionego producenta jakim jest Venum.
Bardzo dobrze leży na głowie nie uwiera w okolicach uszu co jest częstym problemem kasków do sportów walki.
Fajna, ale nie koniecznie lubiana przez niektórych fajterów z powodu nietypowego wyglądu jest forma kasku typ "nose protect", który zabezpiecza nas przed złamaniem nosa mogącym wyeliminować cię z możliwości walki na turnieju lub zawodach.
Jest to naprawdę bardzo dobra ochrona części twarzowej jedyne czego nie chroni to brody, ale coś kosztem czegoś ;).
Wybierając kask na trening i sparingi warto jednak skupić się na kaskach sparingowych omijając turniejowe. Przed zakupem warto również przymierzyć lub zadzwonić do sklepu w którym robimy zakupy i upewnić się co do rozmiaru kasku jeśli takowy występuje.  Może się zdarzyć, że w marce która jesteśmy zainteresowani rozmiar jest zaniżony lub zawyżony.
Niestety mamy tez ograniczenia cenowe, które nierzadko uniemożliwiają nam zakup najbardziej pożądanego kasku. Tak czy tak odpowiednie wytrenowanie i technika są najważniejsze bo pozwalają nam uniknąć niepożądanych urazów i kontuzji. Żaden ochraniacz nie zabezpieczy cię w 100% , ale dobrze dobrany zminimalizuje możliwość wystąpienia kontuzji.
Niech moc będzie z NAMI :)

Komentarze